wpZałożenie bloga to kilkuetapowy zabieg, można w skrócie napisać, że będziemy mieli za zadanie, kupno domeny i hostingu, konfigurację serwera (jeśli takowa możliwość istnieje), wybór skórki, wtyczek, itp. Oczywiście można skorzystać z jakiego systemu blogowego, ale to nie ten artykuł.

Wybór i kupno domeny (adres strony)

To chyba jeden z najważniejszych punktów, które mamy za zadanie wykonać już na samym początku. Pamiętaj, że domena ma reprezentować i kojarzyć się z tematyką strony (firmy, bloga, sklepu, itp.). Postaraj się wybrać najkrótszą nazwę. Używaj domen narodowych. Jeżeli strona będzie w języku polskim to wybierz domenę z rozszerzeniem .pl
Nie udziwniaj domeny przez dodawanie znaków narodowych (tak, jest taka możliwość), wstawianie myślników, itp.

Kiedy już ogarniesz temat z wyborem nazwy musisz wybrać firmę w której kupisz domenę. Najczęściej domeny w Polsce na początku kosztują kilka złotych. Jednak różnie bywa po roku, kiedy ją odnawiamy. Aktualne ceny odnowienia domeny to coś w granicach od 50 – 100 zł za kolejny rok.
Obecnie (kwieceń, 2016) najtańszą firmą w kraju jest seohost.pl gdzie rejestracja i użytkowanie domeny (*.pl) przez pierwszy rok to koszt 9.89 zł. Odnowienie na kolejny rok 40.20 zł
Opłata za domenę jest pobierana co rok.

Wybór i kupno hostingu

Wybór hostingu, nie mniej ważny od doboru domeny. Czym się kierowałem podczas kupna hostingu? Ja miałem kilka punktów, które musiał spełniać hosting i jego właściciel. Napiszę na co powinieneś zwrócić uwagę Ty. Support i czas jego reakcji, zainstalowany moduł instalacji aplikacji np. Installatron, tutaj moożna się rozpisać, ale pozostańmy przy tych podstawowych punktach.
Opłata za hosting jest pobierana co rok.

Domena + hosting = strona WWW

Wybrałeś oraz wykupiłeś domenę i hosting. Serwer jest w innej firmie, domena w innej, co robić? Jak to połączyć? Jak żyć? Nic trudnego, wystarczy, że w Panelu Administracyjnym swojego usługodawcy hostingowego dodasz nową domenę (tą którą wykupiłeś w drugiej firmie), po zakończeniu uzyskasz adresy serwerów DNS, które będziesz musiał przepisać do panelu w firmie gdzie kupiłeś domenę. Zakończenie tej czynności może zająć nawet kilka godzin. Jesteś zainteresowany dokładnym opisem delegacji domeny?

Instalacja WordPress

Istnieje wiele rozwiązań na prowadzenie bloga, ja napiszę o najpopularniejszym CMS WordPress.
Najłatwiejszym sposobem jest przejście do Panelu Administracyjnego naszego serwera a następnie do modułu, który umożliwia nam instalację WordPress. Podczas instalacji podajemy nazwę bloga, nazwę użytkownika, hasło, (niektóre firmy w tym miejscu oferują włączenie auto backupu, dodatkowych zabezpieczeń, itp.). Po instalacji dostajemy dane miejsca logowania do naszego kokpitu, mamy rozwiązany temat konfiguracji domeny (np. jeśli zainstalowałeś bloga w katalogu), automatyka 😉

Wybór skóry WordPress

Jeśli nie czujesz się na siłach modyfikować w przyszłości swój skin to musisz chwilę poświęcić na wybór skóry. Jest wiele miejsc gdzie można kupić lub ściągnąć skórkę za darmo. Jeśli zdecydujesz się na kupno skóry na swojego bloga to zwróć uwagę na to, że niektóre mają „zaszyte” galerie obrazów, slidery, dodatkowe modułu do sprzedaży, itp. musisz wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb. Ja od dłuższego czasu instaluję ludziom skin Divi, który też polecam Tobie, nawet początkujący bloger dzięki Divi Builder stworzy niepowtarzalnego bloga.

Wtyczki WordPress

Najczęściej instalowane wtyczki to
Yoast SEO – optymalizacja bloga da wyszukiwarek internetowych,  XML sitemap (mapa strony).
Jetpack – kombajn, który moim zdaniem zbyt bardzo obciąża stronę, ale na początku może być przydatny podczas niewielkiego ruchu na stronie. Posiada narzędzia do mediów społecznościowych, galerię obrazów, podobne wpisy, system komentarzy, newsletter, oraz wiele innych.

Bezpieczeństwo

Nasz blog jest na popularnym systemie blogerskim, jest narażony na ataki, czas jakoś sensownie zabezpieczyć nasze wpisy. Odrazy napiszę, że nie ma 100% zabezpieczenia. Jednym z bardziej rozbudowanych sposobów jest wybór wtyczki iThemes Security – potrafi robić backupy, zmieniać miejsce logowania, ma czarna i białą listę adresów, blokuje dostęp do strony po określonej liczbie nieudanych prób logowania, oraz wiele innych pomocnych narzędzi.

To w bardzo dużym skrócie, wystarczy żeby rozpocząć blogowanie przy użyciu WordPressa. Jeśli masz pytania, albo chcesz żebym rozwinął jakiś z powyższych tematów napisz to w komentarzu.

 

%d bloggers like this: